WSPIERAMY PAJACYKA. RAZEM.

1 rejs - 1 obiad (akcja Pajacyk)

1 UCZESTNIK = 1 OBIAD
od każdego zakupionego przez Was miejsca na naszym rejsie lub kursie przekazujemy część wpłaty na zakup obiadu dla potrzebującego dziecka

Dopiero zaczynamy ale już ufundowaliśmy wspólnie 256 obiadów
Dziękujemy!

„Szacuje się, że na całym świecie żyje 805 mln osób cierpiących z powodu głodu, a grupą najbardziej narażoną są dzieci. 66 milionów dzieci w krajach rozwijających się chodzi do szkoły głodne.

Jeżeli wydaje się Wam, że problem ten nie dotyczy Polski, to jesteście w błędzie. Według różnych badań szacuje się, że:

  • w podstawówkach niedożywionych jest 160 tysięcy dzieci (źródło: Millward Brown)
  • nawet co 10-te dziecko w Polsce jest głodne, co oznacza, że problem niedożywienia może dotyczyć aż 800 tysięcy dzieci i młodzieży (źródło: Dom Badawczy Maison)
  • 1,4 miliona dzieci i młodzieży żyje w niedostatku i biedzie (źródło: GUS)

Jak żyje się z ciągłym poczuciem głodu? Każdy może to sprawdzić samodzielnie – wystarczy nie zjeść śniadania i obiadu. Dorosły poradzi sobie z tym lepiej niż dziecko. Głodne dzieci wolniej się rozwijają, częściej chorują, tracą chęć do nauki i zabawy, są apatyczne lub wręcz przeciwnie – rozdrażnione, co dodatkowo utrudnia im kontakty z rówieśnikami. Głód może wzmagać poczucie bycia “gorszym” od kolegów i negatywnie wpływać na samoocenę dziecka. Dzieci po prostu muszą jeść codziennie.

Programem, który pomaga głodnym dzieciom, jest Pajacyk prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną (PAH). Program ten działa nieprzerwanie od 1998 roku finansując posiłki w polskich szkołach i świetlicach, a także – od kilku lat – zapewniając dostęp do żywności tam, gdzie jej nie ma – w regionach świata, gdzie panuje ubóstwo lub toczą się wojny i trwałe konflikty zbrojne (aktualnie w Syrii oraz na Ukrainie).

Pomoc w ramach Pajacyka udzielana jest mądrze, tzn. trafia do tych dzieci w Polsce, które takiego dożywiania potrzebują, a z różnych przyczyn nie są objęte wsparciem ośrodków pomocy społecznej. Ilość dzieci, którym uda się zapewnić codzienny posiłek w szkole, zależy w prostej linii od tego, ile środków pieniężnych uda pozyskać PAH od darczyńców.

W roku szkolnym 2016/2017 do programu zgłosiły się 154 placówki z całej Polski, które wnioskowały o posiłki dla 4197 dzieci. Niestety, środków z programu Pajacyk wystarczyło na zakwalifikowanie 131 placówek i objęcie dożywianiem 1949 dzieci (łącznie 328 151 posiłków w ramach budżetu 1 250 000 zł).

Potrzeby znacznie przekraczają dzisiejsze możliwości finansowe programu.

Średni koszt codziennego obiadu dla jednego dziecka wynosi 4 zł. Formy pomocy są różnorodne i nie ograniczają się wyłącznie do przekazania pieniędzy. Najpopularniejszym sposobem wspierania Pajacyka jest od lat klikanie w jego brzuszek na stronie Pajacyk.pl. Każde jedno kliknięcie na osobę dziennie przyczynia się do zwiększenia kwoty przekazywanej na Pajacyka przez sponsorów tego programu.

Pajacyk działa także za granicą. Zaczął w 2010 od dożywiania dzieci i matek karmiących w Somalii oraz dzieci w Sudanie Południowym. Pomoc trafiła tam łącznie do 35 tys. osób. Aktualnie pomoc trafia do dzieci w Syrii, gdzie wojna doprowadziła kraj do kryzysu żywnościowego i gdzie szacuje się, że aż 5,5 mln dzieci potrzebuje natychmiastowego wsparcia. PAH, poprzez dystrybucję mąki do piekarni, dożywia około 12,5 tys. syryjskich rodzin.

Jak można pomóc Pajacykowi?

Najcenniejsze są oczywiście bezpośrednie darowizny pieniężne, które możecie odliczać od podatku. Można jednak także wspierać akcję codziennymi kliknięciami (szczegóły niżej) oraz przekazując punkty PAYBACK. Szczególnie to ostatnie warto zrobić, gdyż tradycyjnie, co roku z końcem lutego, wygasa część najstarszych niewykorzystanych przez Was punktów. Lepiej żeby się nie zmarnowały.

Pajacyka możecie wesprzeć na 4 sposoby:

1. Przekazując darowiznę

  • Online na stronie Pajacyka
  • Przelewem na konto PAH

Przelew należy wykonać na konto:

  • Polska Akcja Humanitarna, ul. Szpitalna 5 lok. 3, 00–031 Warszawa
  • Bank: Alior Bank S.A.
  • Numer konta: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
  • Tytuł przelewu: Program Pajacyk

Numer konta możecie zweryfikować na tej stronie.

2. Klikając codziennie w brzuszek Pajacyka

Dzięki sponsorom PAH pozyskuje także fundusze na program dzięki Waszym kliknięciom w brzuszek Pajacyka na stronie http://pajacyk.pl. Wystarczy jedno kliknięcie każdego dnia. Aby o tym nie zapomnieć, warto ustawić sobie stronę Pajacyka jako startową w przeglądarce internetowej.

3. Kupując gadżety z Pajacykiem w Sklepie Przyjaciół PAH

4. Przekazując swoje punkty PAYBACK 

Każde 400 punktów PAYBACK to obiad dla jednego dziecka.

5. Przekazując 1 procent swojego podatku

W zeznaniu podatkowym należy wpisać numer KRS Polskiej Akcji Humanitarnej: 0000136833, a w polu dodatkowym określić cel szczegółowy: Pajacyk. Szczegółowe informacje na temat przekazywania 1 procenta podatku dla PAH oraz darmowy program do rozliczania PIT-u znajdziecie tutaj.”

Źródło: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/pajacyk

Zróby razem coś pięknego.